book

کتاب بعدی خود را با سرمایه‌پذیری جمعی منتشر کنید

سرمایه‌پذیری جمعی (crowdfunding) به راه جدیدی برای تامین مالی هنرمندان، کارآفرینان و کسب‌وکارها تبدیل شده است. این شیوه تامین مالی وسیله‌ای برای جذب سرمایه و کاهش ریسک مالی پروژه‌های خلاق است.

اگر شما هم نویسنده باشید، قطعا با سختی همگام شدن با صنعت چاپ و نشر آشنا هستید. البته هنوز هم چاپ و نشر سنتی پابرجاست و معتبرترین راه برای نشر کتاب است. ولی این را هم در نظر داریم که ورود به این صنعت بسیار سخت است. با این حال برخی از نویسندگان برای دور زدن ناشران سنتی و حفظ استقلال و خلاقیت خود به نشر شخصی روی می‌آورند.

اما نشر شخصی مشکلات خود را دارد. تمام هزینه‌های انتشار بر عهده‌ی نویسنده است و ریسک مالی بالایی را به او تحمیل می‌کند. جذب سرمایه‌ی جمعی در اینجا می‌تواند کارگشا باشد.

سرمایه‌پذیری جمعی برای نویسندگان مستقلی که قصد نشر شخصی دارند ولی سرمایه‌ی آن را ندارند یک منبع باارزش است. با ورود سرمایه‌ی جمعی، نشر شخصی دیگر یک ریسک فردی نیست.

وبسایت‌های سرمایه‌پذیری جمعی، بستری را فراهم می‌کنند تا نویسندگان با شبکه‌های شخصی و حرفه‌ای خود ارتباط برقرار کنند تا آن‌ها با دستاوردهایشان آشنا شده و از آن‌ها حمایت مالی کنند. حامیان کمپین در مقابل حمایتشان از چاپ و نشر کتاب، پاداشی دریافت می‌کنند. این پاداش بسته به مبلغ حمایت و رده‌بندی‌ای که نویسنده در حین طراحی کمپین انجام داده متفاوت است.

کسانی که از نویسنده حمایت مالی می‌کنند، دوستان، فامیل، طرفداران و تمام علاقه‌مندان هستند که می‌توانند هر مقدار که دوست داشتند از کمپین حمایت کنند. حتی اگر یک نفر با پرداخت ۱۰۰۰ تومان از انتشار کتاب حمایت کرد، علاقه‌ی خود به کتاب را نشان داده و نویدبخش این است که در بازار با اقبال روبه‌رو خواهد شد. با اینکه هدف راه‌اندازی کمپین جذب سرمایه برای تامین هزینه‌ی انتشار کتاب است، اما تعداد حامیان نیز مهم است. زیرا کمک می‌کند تا درک بهتری از بازار کتاب داشته باشیم.

علاوه بر این کمپین‌های سرمایه‌پذیری جمعی به نویسندگان کمک می‌کند تا به صورت جدی در مورد کتاب خود فکر کنند که برای مثال، استراتژی بازاریابی من چیست؟ مخاطبان من چه کسانی هستند و کجا می‌توانم آن‌ها را پیدا کنم؟ بسیاری از این سوالات در حین اجرای کمپین و قبل از انتشار کتاب جواب داده می‌شود و باعث کاهش ریسک مالی نویسندگان مستقل می‌شود.

رسانه‌های اجتماعی اولین جایی هستند که این سوالات پاسخ داده می‌شوند. نویسندگان باید حضور خود در رسانه‌های اجتماعی را حول خود و سبکشان شکل دهند و پس از آن حول کتابشان. اگر نویسنده بتواند ارتباط شخصی مؤثری با مخاطبان خود برقرار کند، علاقه آن‌ها به کتابش افزایش خواهد یافت. ایجاد ارتباط در این رسانه‌ها باعث ایجاد یک بستر ارتباطی دائمی می‌شود و مخاطبان نویسنده به راحتی پیدا می‌شوند و در همین حین سرمایه‌ی لازم برای انتشار کتاب تامین می‌شود.

سرمایه‌پذیری جمعی بسیاری از مشکلات نشر شخصی را حل می‌کند. البته ممکن است این شیوه به درد هر کسی نخورد ولی بهتر است همیشه به عنوان یک گزینه و یک روش مؤثر در ذهن داشته باشیم و با آن آشنا باشیم.

در صنعتی که به طور پیوسته در حال گسترش و دگرگونی است، نویسندگان باید بدانند که چگونه به صورت بهینه‌تر و موافقیت‌آمیزتر به فعالیت خود ادامه دهند. نویسندگان باید تمام گزینه‌ها را بررسی کنند و روشی را که با سبک و اهداف آن‌ها بیشترین تناسب را دارد انتخاب کنند.

وبسایت سرمایه‌پذیری جمعی فاندوران (fundorun.com) بستری را فراهم کرده تا نویسندگان مستقل ایرانی که تمایل به نشر شخصی دستاوردهای خود را دارند با ایجاد کمپین آن‌ها را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند و برای انتشار آن‌ها حمایت مالی جذب کنند.

  • Asan Nashr

    با تشکر از حرکت بسیار خوب فاندوران
    امیدواریم که با توجه به بسترهایی که برای نشر جهانی آثار ارزشمند ایرانی فراهم شده، شاهد استفاده هنرمندان جوان کشورمان در نشر جهانی آثارشان باشیم
    با سپاس