WP CF - Copy

سرمایه‌پذیری جمعی برای اپلیکیشن و بازی موبایل

اگر تا به حال تجربه‌ی تولید اپلیکیشن را داشته‌اید، احتمالا می‌دانید چقدر سخت است که ساعت‌ها برای توسعه و ارتقای آن وقت صرف کنید و در نهایت به اندازه کافی از آن پول درنیاورید. وقتی ایده‌ی بزرگ بعدی شما از راه می‌رسد، ممکن است در صرف کردن تمام تلاش و وقت خود برای اجرای آن درنگ کنید. اگر به پتانسیل اپلیکیشن خود باور دارید اما می‌خواهید ریسک کمتری بپذیرید، سرمایه‌پذیری جمعی یک راه حل ایده‌آل است.

در سال ۱۸۸۴ کمیته ساخت مجسمه آزادی اعلام کرد بودجه ساخت مجسمه آزادی به اتمام رسیده است. روزنامه نیویورک ورلد از مردم آمریکا خواست تا برای اهدای کمک‌های مالی به ادامه ساخت مجسمه آزادی به پای کیوسک‌های این روزنامه بروند. بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار در عرض شش ماه توسط بیش از ۱۲۵,۰۰۰ نفر دریافت شد.

Liberty-statue-from-below_cropped

سرمایه‌پذیری جمعی روشی برای جذب سرمایه است که در آن عموم مردم در ازای یک سری پاداش‌ها از یک پروژه یا کمپین پشتیبانی می‌کنند و در صورت موفقیت آن، پاداش‌ها را دریافت می‌کنند. بسترهای سرمایه‌پذیری جمعی این امکان را به کسانی که قصد پیاده‌سازی طرحی را دارند می‌دهد تا قبل از هر اقدامی از وجود بازار و مشتری برای آن مطمئن شوند و به عبارتی آن را پیش‌فروش کنند.

کمپین‌های سرمایه‌پذیری جمعی در حوزه‌ی برنامه‌نویسی اپلیکیشن و بازی موبایل نیز تعریف می‌شوند و پیشنهادهایی که در برابر پشتیبانی مالی به سرمایه‌گذران داده می‌شود، می‌تواند امکان دانلود رایگان آن اپلیکیشن یا اعتبارات داخلی آن اپلیکیشن باشد. اولین فایده‌ای که با شنیدن سرمایه‌پذیری جمعی به ذهن می‌رسد تامین سرمایه است، ولی تنها این نیست. در کنار جذب سرمایه، توسعه‌دهنده اپلیکیشن ریسک خود را کاهش می‌دهد و به عبارتی قبل از شروع برنامه‌نویسی، اپلیکیشن را پیش‌فروش می‌کند. علاوه بر این در صورتی که ویژگی‌های اپلیکیشن به خوبی در کمپین ارائه شده باشد، قبل از ادامه کار، بازخورد کاربران گرفته می‌شود و اپلیکیشن نهایی کیفیت بهتری خواهد داشت. در نهایت مزیتی که شاید در ابتدا به چشم نیاید این است که علاوه بر اپلیکیشن، فرد یا تیم توسعه‌دهنده هم شناخته می‌شود. ساختار کمپین‌ها معمولا به گونه‌ای است که صاحبان آن به خوبی معرفی می‌شوند و دائما با کاربران در ارتباط هستند.

برای شروع کار به عنوان صاحب ایده اپلیکیشن و برنامه‌نویس موبایل در یک وب‌سایت سرمایه‌پذیری جمعی، اولین گام راه‌اندازی کمپین و پس از آن معرفی و ارتقای کمیپن است.

راه‌اندازی کمپین

در هنگام راه‌اندازی کمپین، مشخص کردن موارد زیر لازم است و فکر نکردن در مورد آن‌ها و تصمیمات نا‌مناسب ممکن است باعث شکست کمپین شود.

download  حداقل سرمایه‌ی مورد نیاز

هزینه لازم برای توسعه‌ی اپلیکیشن را محاسبه کنید و از روی آن کمترین میزان سرمایه‌ برای شروع کار را بدست آوردید. در صورتی که این مقدار کمتر تعیین شود و در مدت مشخص جمع‌آوری شود و راه دیگری برای تامین هزینه‌های فراموش شده نداشته باشید، احتمالا کمپین شما در مرحله پیاده‌سازی شکست خواهد خورد. از طرفی اگر این عدد را بالا تعیین کنید، کار کمپین شما برای رسیدن به آن سخت‌تر می‌شود و ممکن است به سرمایه مورد نظر نرسید و کمپین شما در مرحله‌ی جذب سرمایه شکست بخورد.

hourglass_silhouette بازه‌ی زمانی سرمایه‌پذیری

با توجه به توانایی خود در معرفی و ارتقای کمپین، بازه‌ی زمانی جمع‌‎آوری سرمایه‌ را مشخص کنید. زمان شروع و طول این بازه در موفقیت کمپین موثر است. بازه زمانی کوتاه باعث می‌شود برخی سرمایه‌گذاران را از دست بدهید و بازه‌ی زمانی طولانی رغبت سرمایه‌گذران را کم می‌کند. زمان معرفی کمپین نیز بر میزان موفقیت آن تاثیر دارد. تعطیلات، یا زمان‌هایی مانند فصل امتحانات که سر مخاطبین اپلیکیشن شما شلوغ است، وقت خوبی برای شروع تبلیغات کمپین نیست.

images  زمان توسعه‌ی اپ و رساندن پیشنهادات

زمان رساندن پاداش‌ها را به صورت حدودی و با در نظر گرفتن حاشیه اعلام کنید. زمان رساندن تحویل پاداش‌ها اگر از حدی بیشتر شود، رغبت سرمایه‌گذاران کمتر خواهد شد. در صورتی که رساندن سریع‌تر پیشنهاد به دست سرمایه‌گذار برای او ارزش ایجاد می‌کند، می‌توانید یک پیشنهاد را با دو زمان تحویل و قیمت مختلف ارائه دهید.

price-tag-icon-614x460  تنوع و قیمت پاداش‌ها

تنوع پاداش‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذاران انتخاب‌های بیشتری داشته باشند. قیمت و ارزش پاداش‌ها باید نسبت یکسانی داشته باشد تا با نسبت‌های ثابتی خریداری شوند. در صورتی که محدودیتی در ارائه‌ی یک پاداش دارید حتما سقف آن را مشخص کنید.

ارتقای کمپین

برای ارتقای کمپین راهکارهای متنوعی وجود دارد. مهمترین و اولین افراد برای کمک به ارتقای کمپینتان، دوستان و آشنایان شما هستند. با استفاده از ابزارهای زیر و شبکه دوستان و آشنایان، کمپین خود را منتشر کنید.

psd-camera-film-reel-icon - Copy social-networking - Copy green glossy circle web icon on white background with shadow
ویدئو معرفی   شبکه‌های اجتماعی   نمایش دمو
ساخت ویدئویی جذاب و کوتاه که بتواند ویژگی‌های اصلی اپلیکیشن را نمایش دهد روشی سریع و کم هزینه برای ارتقای آن است. اگر این ویدئو به گونه‌ای ساخته شود که هر کس آن را تماشا کند، به نحوی دیدن آن را به دیگران پیشنهاد کند، می‌توان گفت شما نصف راه را برای ارتقای اپلیکیشنتان رفته‌اید. از همان ابتدا در شبکه‌های اجتماعی برای اپلیکیشن خود صفحه‌های اختصاصی ایجاد کنید و تمام اخبار و محتوای مربوط به آن را در این صفحات انتشار دهید. از دوستان خود بخواهید این صفحات را دنبال کنند و انتشار دهند. در صورتی که دمویی از اپلیکیشن نهایی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شود، رغبت آن‌ها برای پیش‌خرید آن بیشتر خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشت که نمایش دموی ضعیف بدتر از نداشتن دمو است.

 بسترهای سرمایه‌پذیری جمعی

بازی “جمهوری” در سال ۲۰۱۳ بر روی پلتفورم‌های Android و iOS عرضه شد. یک سال قبل از آن کمپین این بازی در کیک‌استارتر موفق شد از حدود ۱۱ هزار پشتیبان، بیش از ۵۵۰ هزار دلار سرمایه جذب کند.

République_cover.jpeg

 

شاید مفهوم سرمایه‌پذیری جمعی سابقه‌ی طولانی مدتی داشته باشد ولی شروع این کار به صورت آنلاین به کمتر از سه سال پیش بر می‌گردد. سایت‌های indiegogo.com و kickstarter.com بزرگترین سایت‌های سرمایه‌پذیری جمعی هستند که تعداد زیادی کمپین تولید اپلیکیشن در آن موفق به جذب سرمایه شده‌اند. در کنار این دو، سایت‌های اختصاصی برای اپلیکیشن مانند appfunder.com و appstori.com نیز برای جذب سرمایه جهت توسعه‌ اپلیکیشن فعالیت می‌کنند.

فاندوران fundorun.com، بستری برای سرمایه‌پذیری است که علاوه بر تمام مزایای گفته شده برای صاحبان ایده، فرصت ویژه‌ای را برای برنامه‌نویسان و بازی‌نویسان موبایل فراهم می‌کند. برای مثال برنامه‌ها و بازی‌هایی که مورد تایید فاندوران باشند و کمپینشان موفق به جذب سرمایه شود، از حمایت‌های مالی و غیر مالی فاندوران نیز بهره‌مند خواهند شد.